Syrp Super Dark to filtr szary o zmiennej gęstości, który obniża ekspozycję odczuwalnie mocniej niż typowe filtry tego typu.2127
Klasyczne filtry szare o zmiennej gęstości (po angielsku „variable ND” lub po prostu „VND”) to niemal obowiązkowe wyposażenie każdego filmowca. Szczególnie jeśli jego aparat czy kamera nie posiadają filtrów wbudowanych. Pozwalają one na utrzymanie pożądanego czasu migawki oraz w miarę otwartej przesłony nawet gdy światła jest naprawdę dużo. Czasem jednak nawet one nie wystarczą. I właśnie wtedy warto sięgnąć po filtr Syrp Super Dark.
Potrzeba silnych filtrów pojawiła się, gdy Sony zaczęło wprowadzać profil S-log do aparatów i kamer bez wbudowanych filtrów szarych. Polegał on na tym, że przy tym profilu obrazu matryca nie mogła pracować poniżej pewnej nominalnej czułości. Podobnie zresztą zachowują się urządzenia Panasonika przy profilu V-log. O ile jednak w GH4-ce czułością poniżej której nie da się zejść jest w miarę znośne iso 400, o tyle w przypadku pierwszej generacji Sony A7s była to monstrualna wartość iso 3200. W drugiej generacji, została ona opuszczona do iso 1600, a A6300 i A6500 pracują na iso 800.
Jak przekłada się to na praktykę? Załóżmy, że chcemy filmować w pełnym słońcu na rozsądnej wartości f/2,8, przy wspomnianej 1/50 sekundy i na iso 1600 (bo niżej zejść się nie da). By to osiągnąć potrzebujemy redukcji ekspozycji o niebagatelne 10EV.
Jak to się ma do rynkowej oferty filtrów? Nie najlepiej. Typowy VND oferuje zazwyczaj wartości ND2-400, czyli od 1 do około 8,6 EV. Do tego używanie okolic maksymalnych gęstości takiego filtra zazwyczaj wiąże się z tzw. „efektem krzyża”, czyli nierównomiernym przyciemnieniem różnych fragmentów kadru.
Z pomocą w takich sytuacjach ma przyjść właśnie Syrp Super Dark. Filtr ten posiada zakres gęstości ND32-1000 czyli od 5 do 10 EV. Przy tym producent deklaruje, że „efekt krzyża” jest w nim mocno zredukowany, co powinno zadowolić posiadaczy aparatów z wysoką bazową czułością.
Syrp Super Dark oferowany jest w dwóch średnicach – 67mm (z redukcjami na 52 i 58mm w zestawie) oraz 82mm (z redukcjami na 77 i 72mm). Ceny to odpowiednio 169$ i 209$. Zakupu można dokonać na stronie producenta.
Artykuł Syrp Super Dark – kolejny filtr szary do A7s pochodzi z serwisu videodslr.pl.